News

Master accessories for curtain walls of the important University Complex

Master accessories for curtain walls of the important University Complex of Instanbul, made by Kleidco

Master Italy has always been an international hallmark due to the finest 100% Italian quality and design of its accessories. This time, Master’s solutions arrived in Istanbul, Turkey, thanks to an important collaboration with Kleidco, an international company specialized in the supply of high-quality aluminium frames for doors and windows, dedicated to large structures. For the aluminium and glass locking systems of 29 Mayis University, the handles and arms used are made from stainless steel, belonging to the Empire collection, the line of accessories designed by Master Italy, dedicated to curtain walls.

This was our first major international collaboration with Kleidco” are the words of Ibrahim Aygun, Turkey Sales Manager.
Thanks to these important synergies, our brand is establishing on an important market such as Turkey, a natural gateway to Asia and the Middle East”.

It’s an excellent example of our collaboration approach with our Partners”, Albert Ryzkhou, Master area manager, said. “We always try to find the best options in terms of reliability, comfort and waste reduction as for our direct customer so for our final customer that surely we will never see. And we feel satisfied even more. Because it’s amazing. I cordially thank the staff of Kleidco and I’m sure that we will approach together all the great new challenges coming”.

 

Master İtaly %100 İtalyan kalitesi ve dizaynı ile oluşturulmuş uluslararası bir markadır. Bu sefer Master çözümleri kapı ve pencere alanında uzmanlaşmış, uluslararası bir şirket olan Kleidco işbirliği ile İstanbul/Türkiye ‘ye ulaştı. 29 Mayıs Üniversitesi binaları cephelerinde kullanılan paslanmaz çelikten üretilen cephe makasları ve kolları, Master Italy firmasının Empire koleksiyonuna ait çözümlerdir.

Master İtaly Türkiye müdürü İbrahim Aygün : ‘’Bu proje Kleidco sistemler ile birlikte ilk işbirliğimiz olmuştur. Bunun gibi önemli iş birlikteliklerimiz sayesinde markamız Ortadoğu ve Asya’ya açılan bir kapı olan Türkiye gibi önemli bir pazarda yer almaktadır’’.

Master İtaly Bölge müdürü Albert Ryzkhou : ‘’Partnerlerimizle olan iş birlikteliğimizin en mükemmel örneklerinden bir tanesi. Biz her zaman müşterilerimizin memnuniyeti için en rahat, güvenilir ve etkili çözümleri bulmaya çalışıyoruz ve bu sürecin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Bu harika çalışma için Kleidco ekibine teşekkür ediyorum ve gelecekte yeni projelerde birlikte yer alacağımıza inanıyorum”.

 

Press release


Download

Did you like the article?

Share it with your friends

Do you want to be always updated about Master's world?

Subscribe to the newsletter

Le informazioni contrassegnate da * sono obbligatorie.